top of page

Інтерактивні технології колективного навчання.

«Один проти одного», «Один – вдвох – всі разом», «Два – чотири – всі разом»

      Технологія особливо ефективна на початкових етапах навчання учнів роботі у малих групах. Я використовую її для досягнення будь-якої дидактичної мети: засвоєння, закріплення, перевірки знань тощо. За умов парної роботи всі дітив класі отримують рідкісну за традиційним навчанням можливість говорити, висловлюватись. Робота в парах дає учням час подумати, обмінятись ідеями з партнером і лише потім озвучувати свої думки перед класом. Вона сприяє розвитку навичок спілкування, вміння висловлюватись, критичного мислення, вміння переконувати і вести дискусію.

      Під час роботи в парах можна швидко виконати вправи, які за інших умов потребують великої затрати часу. Серед них використовую  такі:

  • Під час вивчення теми «Історія вивчення клітини» у 6 класі  даю завдання парам чи групам учнів(в залежності від кількості учнів у класі), опрацювати текст і скласти тези до головних етапів вивчення клітини.

  • Під час вивчення тем із циклу профілактики захворювань систем органів, учні отримають  завдання розробити пам'ятки зі збереження здоров'я.

  • При вивченні теми «Методи генетичних досліджень» у 11 класі кожна група отримує для характеристики один метод та характеризує його.

  • Розробити разом питання до інших груп учнів.

  • Скласти синкан до теми уроку.

«Карусель».

     Це варіант кооперативного навчання найбільш ефективний для одночасного включення всіх учасників в активну роботу з різними партнерами зі спілкування для обговорення дискусійних питань. Цю технологію застосовую:

  • Для обговорення будь-якої гострої проблеми з діаметрально протилежних позицій: тема « Генетика людини» (11 клас) – проблемне запитання: Євгеніка – покращення породи людини чи знищення людей з «поганими генами»? ; тема «Химерні та трансгенні організми» (11 клас) - проблемне запитання: Чи має право людина змінювати генетичну природу живих організмів взагалі та людини в тому числі?; тема «Стовбурові клітини»(10 клас) - проблемне запитання: Феномен стовбурових клітин: медицина майбутнього?

  • Для збирання інформації з будь-якої теми.

Організація роботи:

  • Розставляю стільці для учнів у два кола.

  • Учні, що сидять у внутрішньому колі, розташо­вані спиною до центру, а в зовнішньому — обличчям. Отже, кожен сидить навпроти іншого.

  • Внутрішнє коло нерухоме, а зовнішнє — рух­ливе: за сигналом ведучого всі його учасники пере­суваються на один стілець вправо і опиняються перед новим партнером.

Мета -  пройти все коло, виконуючи поставлене завдання.

Один із варіантів застосування технології:

  • кожен учень «Каруселі», який сидить у зовніш­ньому колі, має аркуш із конкретним питанням (те­мою) й під час переміщення збирає максимум інфор­мації, аспектів, поглядів із зазначеної проблеми;

  • наприкінці відбувається заслуховування окре­мих відповідей, обговорення того, які питання ви­явилися особливо складними,  продуктивними чи, навпаки, швидко вичерпалися й чому, як працювали партнери тощо.

bottom of page